Skąd nazwa Villa Greta? Historia powstania pensjonatu.

Villa Greta pod koniec XIXwieku weszła w posiadanie rodziny Paula i Agnes Wittwer.

Villa Greta - Agnes i Paul Wittwer

Agnes i Paul Wittwer – pradziadowie właścicieli Villi Greta.

Mieli oni 12 dzieci. Między innymi córkę Margaretę. Po drugiej wojnie światowej Dolny Śląsk znalazł się w granicach Polski, a Greta zakochała się w polskim żołnierzu – Sybiraku – Janku Kowalskim. W czasie gdy cała rodzina Grety była wysiedlona do Niemiec, Janek ukrył wybrankę na strychu u przyjaciół w sąsiedniej wsi i pojechał do Warszawy załatwić pozwolenie na ślub z Niemką. Udało się.

Villa Greta

Greta Wittwer i Janek Kowalski. Czyli dziadkowie właścicieli Villi Greta

Zamieszkali w domu rodzinnym Wittwerów. Janek i Greta Kowalscy żyli długo i szczęśliwie. Dochowali się 5-rga dzieci i mnóstwa wnucząt. Jednym z nich jestem ja, Krzysiek Rozpędowski. Nazwa domu „Villa Greta” jest więc wspomnieniem o Babci Grecie.

Villa Greta

Villa Greta w 1912r. Jeszcze w Kleinhelmsdorf. Tak nazywał się przed wojną Dobków.

villa-greta-dobkow

Villa Greta w 2007r.. Już we wsi Dobków.

Kim jesteśmy??

Moją żonę Ewelinę poznałem w podróży. Spotkaliśmy się na dworcu w Quettcie w Pakistanie. Od tamtej pory podróżujemy wspólnie. Zanim przekonaliśmy się, że Polska jest naprawdę piękna, odwiedziliśmy wiele krajów na kilku kontynentach.

Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy

Ewelina Rozpędowska i Krzysztof Rozpędowski

Po ukończeniu studiów postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenie i stworzyć miejsce, w którym człowiek czuje bliskość przyrody, owładnięty magią miejsca, magią tradycji…

Stworzyliśmy pensjonat agroturystyczny Villa Greta. Pierwszych gości  przyjęliśmy w 2005 roku. Od tego czasu zmieniło się bardzo dużo. Chyba najważniejszą zmianą było  pojawienie się w naszym życiu dzieci, dziś 9-letniej Tosi i 6-letniego Tymka. Od tego czasu staramy się by nasz dom był azylem dla rodzin z dziećmi.

Tosia Tymek Rozpędowscy

Tosia i Tymek Rozpędowscy w Villi Greta :-)