Miedzianka (Kupferberg) – jedna wielka tajemnica.

 • wieś Miedzianka

  58- 200 Janowice Wielkie
  NAWIGUJ

Miedzianka, zwiedzanie

Atrakcje Miedzianki

Miedzianka.

MIEDZIANKA – ATRAKCJE


 • Miedzianka to miasteczko, które zniknęło z powierzchni ziemi w latach 60-tych za sprawa grabieżczego wydobycia uranu przez Rosjan
 • warto poznać historię Miedzianki przed odwiedzinami, bo bez przygotowania można odnieść wrażenie że nie ma tam nic ciekawego
 • z wiedzą jak miasteczko żyło i wyglądało wcześniej można spędzić tam nawet kilka godzin
 • przed odwiedzeniem pozostałości po miasteczku polecam przeczytanie książki reporterskiej Filipa Springera pt. Miedzianka. Historia znikania, kup książkę
 • ps. przyda się kierowca by spróbować piwa z mini-browaru Miedzianka
 • fotoalbum zdjęć Miedzianki współczesnej, przed i powojennej

CYTAT Z KSIĄŻKI “MIEDZIANKA – HISTORIA ZNIKANIA”


Coppferberge, Kopferberg, Kupferberg, Miedzianka – niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali „Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…”. Nie ma zabaw, podczas których Martin Lehmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Breuer, która handlowała masłem i jajkami. Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.

Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?” (źródło opisu: Wydawnictwo Czarne).

GALERIA


Miedzianka Rudawy Janowickie

Wejście do przedwojennej restauracji. Miedzianka to miejsce, które nie zrobi na turyście żadnego wrażenia do momentu poznania jego historii.

Miedzianka - ścieżka edukacyjna

Mieszkańcy przygotowali naprawdę ciekawą ścieżkę edukacyjną!

Czas potrzeby na zwidzanie MIedzianki

W drodze do Mniszkowa – sąsiedniej wsi.

Najciekawsza ścieżka edukacyjna

Jedna z tablic edukacyjnych.

Pałac Mniszków

Pałac w Mniszkowie

MIedzianka - Kupferberg

W Miedziance wszędzie znaleźć można pozostałości po starych mieszkańcach.

Kupferberg

Domów nie ma, ale wejścia do piwnic pozostały.

Miedzianka - warto zobaczyć

Przedwojenna gospoda “Czarny Orzeł”, dotrwała do współczesności.

Miedzianka - kościół

Kościół to budowla, która według geologów już dawno powinna zapaść się pod ziemię. Pod fundamentami jest labirynt sztolni.

Miedzianka to historia zniakania

W Miedziance nie każdy znajdzie piękno. Tam właściwie nic nie ma. Tylko w powietrzu wisi aura tajemnicy i tragedii.

Atrakcje w Rudawach Janowickich

Wprawne oko dostrzeże mnóstwo detali z czasów prosperity miasteczka.

Miedzianka w Rudawach Janowickich

Czas i przyroda zabierają powoli kilkusetletnią pracę człowieka.

Obelisk w Miedziance

Byli niemieccy mieszkańcy miasteczka ufundowali obelisk i tablicę z sentencją wygrawerowaną w językach polskim i niemieckim “SPOCZYWAJCIE W POKOJU. JESTEŚCIE NIEZAPOMNIANI”. Były cmentarz był do niedawna (może nadal jest?) pastwiskiem dla krów.

Widok z Miedzianki

Miasteczko położone jest/było na wzgórzu z pięknymi widokami w kierunku Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich.

Kupferberg w 1920r.

Miedzianka – zdjęcie archiwalne

Miedzianka

Historia Miedzianki jest smutna ale też bardzo intrygująca.

KRÓTKI FILM


Twoja opinia pomaga innym podróżnym!

9 Komentarzy
 1. Janek says:

  Piwo.jakie.produkowali.w.starym.browarze.było.najlepsze.myślę.że.już.trudno..by.było.takie.piwo.spotkać

  Odpowiedz
 2. Henryka says:

  Jesteśmy z córcią po całodniowej wyprawie do Miedzianki. Urocze miejsce, piękne widoki i przerażająca historia. Warto odwiedzić to miejsce. Właśnie kończy się Festiwal Miedzianka Fest 2019, ale za rok będzie następny.Przewodnik Pan Paweł opowiadał, że kiedyś mieszkali w Miedziance wspaniali, dobrzy ludzie, którzy wzajemnie sobie pomagali. Ale jak zauważyłam teraz też ta garstka mieszkańców to wspaniali ludzi, pełni entuzjazmu, którzy chcą odbudować swoje miasteczko. Warto im pomóc. Tegoroczny festiwal był bardzo interesujący. Ciekawe spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. A.Bodnarem z dziennikarzem Panem Mariuszem Szczygłem i autorami książek. Miejscowe gospodynie częstowały smacznymi wypiekami. 12 godzin minęło nie wiadomo kiedy. Już planujemy przyjazd do Miedzianki za rok.

  Odpowiedz
 3. zpodróży says:

  Byłem w Miedziance na początku sierpnia. To nieprawda, że “były cmentarz jest teraz pastwiskiem dla krów”. Widziałem cały teren byłego cmentarza ogrodzony poziomymi, napiętymi drutami do wysokości ok. 1 metra, bez możliwości wejścia.

  Odpowiedz
  • Krzysiek says:

   admin: Ja jakieś 3 lata temu chadzałem po byłym cmentarzu w Miedziance wśród krów. Ogrodzony był tylko pomnik z pamiątkową tablicą ufundowaną przez przedwojennych mieszkańców miasteczka.

   Odpowiedz
  • Miłosz says:

   Witam, w Miedziance w czerwcu 2018 cmentarz jest ogrodzony – jako pastwisko:)
   Miejsce po byłym rynku, oraz teren cmentarza (poza ogrodzonym drewnianym płotkiem kamieniem pamiątkowym) to dość spory zaminowany (czyt. zasrany) teren.

   Odpowiedz

Napisz komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.