Romański kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej – jeden z ważniejszych zabytków tej epoki w Polsce.

Zabytkowy kościół w Świerzawie to jeden z ważniejszych zabytków na Dolnym Śląsku.
GODZINY OTWARCIA
- maj – październik
poniedziałek – czwartek 10:00 – 16:00
piątek – niedziela 10:00 – 18:00 - pozostałe miesiące: konieczna rezerwacja telefoniczna
T +48 75 713 52 73
ROMAŃSKI KOŚCIÓŁ W ŚWIERZAWIE – INFORMACJE
- kościół nie pełni funkcji sakralnych, jest muzeum świeckim
- zwiedzanie z przewodnikiem da gwarancję właściwego odbioru tego unikatowego miejsca
- w kościele podziwiać można unikatowe na skalę europejską polichromie
CENNIK BILETÓW
- bilet normalny 5zł
- bilet ulgowy 3zł
- przed kościołem jest bezpłatny parking, toalety i bar fast-food
GALERIA

Zanim wejdziemy do wnętrza kościoła w Świerzawie, zapraszam na wieżę kościelną – czeka nas piękny widok na Krainę Wygasłych Wulkanów z Ostrzycą.

Widok w kierunku miasteczka Świerzawa. Na horyzoncie Pasmo Wschodnie Gór Kaczawskich, u podnóża których leży Villa Greta.

Widok z wieży na Szkołę Podstawową w Świerzawie.

Widok na kościół ze starego mostu kolejowego.

Wnętrze kościoła św. Jana Chrzciciela i Św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

W kościele odczuwa się tajemniczą atmosferę średniowiecza.

…

Wejście do kościoła św. Jana i św. Katarzyny.

Najcenniejszym elementem kościoła w Świerzawie są średniowieczne polichromie przedstawiające zwierzęta m.in. żyrafy i bociany.

Renesansowe płyty nagrobne.

Przykościelny krucyfiks.

Renesansowe płyty nagrobne.

Kościół w Świerzawie otoczony jest murem z bramą wjazdową.

Informacje praktyczne.

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej to miejsce, które powinno się zobaczyć będąc w Górach i na Pogórzu Kaczawskim.
Po kilku podejściach w kolejnych latach udało się zastać kościół otwarty i wejść do środka. Jak większość naprawdę starych miejsc, na pierwszy rzut oka niepozorne, po przyjrzeniu się zadziwiające. Warto odwiedzić.
Mein Schwiegervater wurde 1934 in Lindenruh, Liegnitzer Vorwerke, geboren. Er besuchte die Schule von Prinkendorf. Auf seinem Schulweg mußte er die Katzbach überqueren. Für mich waren die Erzählungen des Schwiegervaters später Anlaß, die Katzbach von Lindenruh und Prinkendorf bis zur Quelle zu erforschen. So lernte ich auch die wunderschöne romanische Kirche bei Schönau an der Katzbach kennen.
w dzieciństwie spędzałem co roku wakacje w Pielgrzymce, kilkanaście km od Świerzawy, pół wieku temu i teraz dowiaduję się dopiero o tym kościele, wspaniałym zabytku, zresztą w Pielgrzymce prawdopodobnie stał już w X lub XI wieku kościół drewniany, brak mocnych dowodów na to, tylko poszlaki, piękne okolice wokół Świerzawy podobnie jak wokół Złotoryi
W Świerzawie się urodziłem i wyjechałem z niej 46 lat temu. Wtedy przed kościołem św. Jana było pole uprawne, w środku kościoła nigdy nie byłem. Starym mostem kolejowym jeździł pociąg z lokomotywą parową, którym dojeżdżałem do Technikum Elektroenergetycznego do Legnicy [6.00 wyjazd, 16.00 powrót]. Dworzec Kolejowy tętnił życiem, zawiadowcą stacji był pan Szkółka. Kolegowałem się z jego synem [Jurek} i u nich pierwszy raz w życiu oglądałem telewizor. Moim wychowawcą w Szkole Podstawowej była najpierw pani Kawka, a w kl. VII pan Zygmunt Kot. Fizyki uczyła mnie pani Jamrozik i zapewne dzięki niej jestem dzisiaj inżynierem elektrykiem, już na emeryturze [68 lat].