Zamek Lenno, najstarszy na Dolnym Śląsku i położony na pięknych lawach poduszkowych, Pałac Lenno i miasteczko Wleń

Dojazd do Zamku Lenno

Zamek Lenno

Zamek Lenno jest jednym z 3 najstarszych murowanych zamków na terenie obecnej Polski.

Zamek Lenno / Wleń – godziny otwarcia i dojazd


 • MAJ, CZERWIEC, WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK
  poniedziałek – piątek 11:00 – 17:00
  soboty, niedziele 10:00 – 18:00
 • LIPIEC, SIERPIEŃ
  poniedziałek – niedziela 10:00 – 18:00
 • LISTOPAD – KWIECIEŃ
  poniedziałek – piątek 11:00 – 16:00
  soboty, niedziele 10:00 – 17:00
 • istnieje możliwość zwiedzania zamku przez grupy po wcześniejszym uzgodnieniu
 • należy dojechać do wsi Łupki 2km od Wlenia i znaleść parking na poboczu drogi (nie ma regularnego parkingu)
 • od drogi gminnej do Zamku Lenno jest ok. 10 minut spacerem
 • możliwe jest pozostawienie samochodu u podnóża Góry Zamkowej w miasteczku Wleń. Z rynku do zamku prowadzi żółty szlak. Wejście na wzgórze zajmie ok. 20 minut
 • kawiarnia w Pałacu Lenno (5 minut od Zamku Lenno) czynna z reguły od piątku do niedzieli

Zamek Lenno – atrakcje


Zamek Wleń – cennik biletów


 • bilety normalny: 7 zł
 • bilet ulgowy: 5 zł

GALERIA


Rezerwat Góra Zamkowa we Wleniu

Żółty szlak z Wlenia na Zamek Lenno prowadzi przez rezerwat “Góra Zamkowa”, z dywanem z czosnku niedźwiedziego.

Góry Kaczawskie panorama

W drodze na górę.

Pałac Lenno

Pałac Lenno we wsi Łupki. Do tego miejsca można dojechać samochodem.

Dziedziniec Pałacu Lenno

Dziedziniec Pałacu Lenno

Zwiedzianie Zamku Lenno

Ścieżka prowadzi do ruin zamku Lenno.

Dojazd do Zamku Lenno

Z Pałacu do Zamku jest 5 minut spaceru.

Lawy poduszkowe we Wleniu

Zamek Lenno zbudowany jest na lawach poduszkowych – pozostałości po podmorskich wulkanach sprzed 500 milionów lat.

Zamek Lenno

Docieramy do ruin zamku.

Zamek we Wleniu

Wejście do zamku.

Zamek Lenno cennik biletów

Wejście na basztę.

Ruiny Zamku Lenno

Widok z baszty na dziedziniec zamkowy.

Zwiedzanie Zamku Lenno

Panorama Gór Kaczawskich.

Kościół we Wleniu

Neogotycki kościół św. Mikołaja Biskupa we Wleniu. Ciekawostką kościoła są jego mieszkańcy: największa zimująca kolonia Borowca Wielkiego – największego polskiego nietoperza.

Wleń nad Bobrem

Wleń to typowe senne śląskie miasteczko z klimatem.

Wleń

Wleń.

Pałac książęcy we Wleniu

Pałac książęcy we Wleniu.

Twoja opinia pomaga innym podróżnym!

22 Komentarzy
 1. Tadeusz says:

  Wleń to miasto mojego dzieciństwa. Mieszkałem w nim wraz z rodzicami od urodzenia do szóstego roku życia ( 1952-1958). Sentyment do tego miasteczka i okolic pozostał do dzisiaj. Znam tu każdą ścieżkę, każdy leśny kamień. Często, wiedziony sentymentami, odwiedzam Wleń i wierzę zamkową. Upaja mnie widok Sudetów. Szkoda, że miasteczko to pozostaje w stagnacji, a liczba mieszkańców zmniejsza się. Z ok. 2 000 tyś. mieszkańców pozostało nieco ponad 1 700.
  Dawniej, na przełomie lat 50/50, miasteczko tętniło życiem. Było w nim trochę przemysłu i usług, mieszkańcy uprawiali ogródki. Teraz panuje tu marazm. Władze nie mają pomysłu na przebudzenie miasteczka, nie potrafią wykorzystać możliwości, jakie dają dotacje unijne.
  Z pewnością byłoby to świetne miejsce dla emerytów zmęczonych wielkomiejskim szumem.
  Piszę to ze smutkiem, ale i z nadzieją, że znajdzie się ktoś energiczny i pomysłowy, ktoś kto tchnie w to miasteczko nowe życie.

  Odpowiedz
 2. Elżbieta says:

  Witam. Zamek czynny cały czas od października 2018. W sobotę i niedzielę do 18. Oprowadzanie z przewodnikiem, który bardzo ciekawie opowiada historię tego miejsca. Byłam z rodziną i jesteśmy zachwyceni. Miłe przyjecie, super panorama. Można zajrzeć w każdą dziurę :). Można pospacerować po parku. Odpocząć.

  Odpowiedz
 3. Arek says:

  Witam serdecznie. Poszukuję pasjonatów historii średniowiecza, którzy chcieliby stworzyć niekomercyjne Bractwo Rycerskie działające na terenie Dolnego Śląska w dowolnie wybranym zamku. O wyborze zamku zadecyduje niekomercyjny charakter budowli, najchętniej mało uczęszczana, kameralna, romantyczna ruina. Pod uwagę wziąłem 3 miejsca – Zamek Bolczów (Janowice Wielkie) Zamek Lenno (Wleń) lub Zamek Gryf (Proszówka) nieopodal Gryfowa. Mile widziani są byli członkowie Bractw Rycerskich, wolni samotni rycerze Don Kichoci :) i Damy. Planuję stworzyć kilka sekcji w tym: bojową (walki na oręż średniowieczny – miecze, topory, kiścienie, korbacze i inne), łuczniczą (turnieje łucznicze), kuszniczą (turnieje kusznicze), taneczną (tańce dworskie). Proszę o kontakt osoby zainteresowane. Nr tel 727 502 173.

  Odpowiedz
 4. Wiesiek says:

  14 października 2018. Właśnie po renowacji spowodowanej osunięciem fragmentu zbocza. Obiekt wart zwiedzania. Wszystko funkcjonuje- świetni oprowadzajacy /pasjonaci/ przedstawiający rys historyczny obiektu. Z zamku i pobliskiego pałacu Lenno /świetna kawa/ znakomite widoki m.in. na pasmo Karkonoszy.

  Odpowiedz
 5. Turysta says:

  Doskonsla promocja dolnego slaska przez wojta gminy !!. Brawo !!! wyremontowany zamek niedostepny do zwiedzania przez turystow w tygodniu pomimo ze sezon wakacyjny w pelni.

  Odpowiedz
 6. Joanna says:

  Zamek jak sie okazalo w tygodniu niedostepny, a wejscie jest mozliwe w piatek po poludniu (16-19), soboty i niedziele 11-17, tylko z przewodnikiem. Wstep platny 8 zl bilet normalny, 5 zl ulgowy. Od poniedzialku do piatku tylko dla grup po umowieniu sie. Szkoda tylko, ze ta informacja jest wywieszona ( w trzech miejscach) tylko w j. polskim. Oprocz nas od bramy odbila sie tez niemiecka rodzina i dopytywali dlaczego zamkniete.

  Odpowiedz
 7. aga says:

  zamek piękny jaki wiele w tej okolicy, ale jestem rozczarowana fatalnie oznaczonym szlakiem żółtym oraz zielonym i ich stanem oraz brakiem jakichkolwiek informacji ,ze przy wejściu na górze pobierane sa opłaty …zawsze dobrze się przygotowuję do swoich wypraw ponieważ podróżuję z dziećmi czytam inf. z różnych źródeł również strony urzędu miasta i gminy i wszędzie były inf. o tym ze obiekt jest udostępniany nie odpłatnie Na prawdę nie chodzi tu o pieniądze choć kwota prawie 30 zł dla 4 osobowej rodziny to nie mało ale o brak szacunku i totalny bałagan zresztą nie tylko tu to samo spotkało nas w wielu miejscach w okolicy np. Czarci Młyn która również mimo pisanych źródeł okazał się być zamknięty w niedzielę SZKODA

  Odpowiedz
 8. Tomasz says:

  Witam wczoraj wybrałem się na wycieczkę wczoraj zachęceni przez radio .Niestety mimo hucznych info o otwarciu niestety zamknięte wstęp i żadnej informacji .pocalowanie klamki są zostało. Szkoda

  Odpowiedz
 9. Roman says:

  11 maja 2018 otwarcie po remoncie.Zamek uzyskał nocną ilumniacje,Jesteśmy ciekawi jak będzie się prezentował po zakończonych pracach.

  Odpowiedz
  • Krzysiek says:

   Tak oczywiście :-), tym bardziej, że został wzniesiony przez rodowitego Niemca Bolesława Krzywoustego :-)

   Odpowiedz
 10. Krzysiek says:

  UWAGA!!! W maju 2017r. rozpoczął się kolejny etap remontu ruin. Wejście na zamek możliwe tylko w soboty i niedziele. Kawiarnia w Pałacu Lenno czynna od piątku do niedzieli.

  Odpowiedz
 11. Jurek says:

  Nic nie jest czynne , pozamykane wszystko na kłódki i łańcuchy . Z robut remontowo bubowlanych są tylko ogrodzenia , z zakazem wejścia .
  Prac budowlanych i konserwatorskich brak , kompletny zastuj i marazm !!

  Odpowiedz
  • Krzysiek says:

   Zamek Lenno to ruiny utrwalone z jednym z lepszych punktów widokowych w Sudetach Zachodnich. Wejście bez biletów, punkt widokowy z wieży zamkowej. Obecnie trwa kolejny remont (stan na wrzesień 2016r.). U podnóża Zamku Lenno położony jest Pałac Lenno, z czynną w sezonie i w czasie weekendów kawiarnią. Warto zajechać!

   Odpowiedz
 12. M says:

  Niestety ruin zamku nie da się w chwili obecnej obejrzeć. Trwają prace budowlane i teren jest zamknięty. Byliśmy z dziećmi 26/07/2016 i niestety musieliśmy wracać. Nie było informacji ile prace potrwają. Za to kawiarnia w pobliskim odremontowanym zamku Lenno kusi smakami ciast. Nie jedliśmy co prawda ale “na oko” było pysznie :)

  Odpowiedz
   • Ryszard says:

    Stan na dzień 08.06.2017

    Wejście od strony kawiarni i pałacu zagrodzone kratami, tablica informuje, że wejścia nie ma. Ogrodzenie z krat zaraz za kościołem św. Jadwigi.

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.